Galeria zdjęć

 

Galeria zdjęć » Rok 2014

Jasełka

Jak co roku starszaki przygotowują Jasełka. W tym roku Kubusie i Krasnoludki przygotowały dla swoich kolegów, personelu i zaproszonych gości "Opowieść wigilijną", którą przedstawiły 19 grudnia 2014 r. w Przedszkolu, a potem wszyscy zasiedli do przedszkolnej wigilijki.

2014.12.09 - Zajęcia z rzeźby

9 grudnia 2014 r. przedszkolaki wraz z I kl. gimnazjum w Syryni brały udział w zajęciach z rzeźby przygotowanych przez P. Joannę Frydrych. Efektem tych zajęć były piękne aniołki, które dzieci ulepiły przy pomocy swoich starszych kolegów i pod czujnym okiem Pani Joanny.

2014.12.05 Mikołaj w przedszkolu

Chociaż tradycyjne Mikołajki obchodzimy 6 grudnia, to już w piątek Święty Mikołaj odwiedził przedszkolaki. Święty Mikołaj został przywitany z uśmiechem przez wszystkie dzieci. Zmęczony daleką podróżą ulubiony święty przedszkolaków usiadł na krzesełku, by wysłuchać niespodzianek przygotowanych przez wszystkie grupy. Dzieci śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Najmilszym momentem dnia był oczywiście czas gdy Święty Mikołaj rozdał dzieciom prezenty i obiecał, że wróci do nas za rok.

2014.12.04 Dzień górnika

W tym roku po raz kolejny udało nam się wprowadzić nasze dzieci w świat obyczajowości, tradycji i historii Śląska. 1 grudnia starszaki wybrały się na wycieczkę do Kopalni "Marcel" w Rydułtowach. Spotkaliśmy się z Górnikiem, który opowiedział nam o swojej pracy, pokazał nam atrybuty górnictwa, oprowadził po kopalni oraz opowiedział nam skąd się wziął węgiel. Ponadto odwiedziliśmy Kopalnianą Stację Ratownictwa Górniczego oraz zakładową Straż Pożarną. Wycieczka bardzo się udała. 2 grudnia Przedszkolaki zaprosiły do przedszkola górników. Naszych gości przywitaliśmy popisami recytatorskimi i muzycznymi - każda grupa wiekowa, od Maluszków zaczynając i na Starszakach kończąc, przedstawiła przygotowane z tej okazji piosenki i wiersze. W ramach podziękowań za ich ciężki trud, przedszkolaki wręczyły górnikom symboliczny upominek oraz zaprosiły na słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli wspólnie spotkać się w przedszkolu i na tą wizytę już teraz serdecznie zapraszamy! 4 grudnia nasze Przedszkole odwiedził Skarbnik. Spotkanie rozpoczęło się od legendy o Skarbniku, opowieściach o pracy górników. Władca Podziemi – Skarbnik opowiadał o podziemnej krainie, o swojej pracy, a każdy przedszkolak słuchał z zaciekawieniem. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Przedszkolaki dziękują i zapraszają za rok!!

2014.10.22 Koncert Klarnetowe nutki na jesienne smutki/klarnet

22 października przedszkolaki uczestniczyły w koncercie muzycznym pt. „Klarnetowe nutki na jesienne smutki/klarnet” – poznały instrument i podstawowe pojęcia muzyczne przy bardzo wesołej i przyjemnej muzyce.

2014.10.20 Spotkanie z psem

Krasnoludki i Kubusie mogły uczestniczyć w spotkaniu z Psem. Nie była to typowa dogoterapia, bowiem w zajęciach brała udział duża grupa dzieci. Dzieci mogły jednak poznać zasady pracy z psem, nauczyć się właściwego stosunku do zwierząt, opieki, pomocy. Jednakże najważniejsza była zabawa. Tak bezpośredni kontakt z psem, w ruchu i działaniu pozwolił dzieciom na przełamanie bariery strachu przed psami, dzieci poznały także zabawy, które mogą wykorzystać w swoim domu ze swoim pupilem. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Są także relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej niż rytmiczne głaskanie psa i słuchanie jego oddechu…

2014.10.20 Ratownik medyczny

Przedszkole odwiedził ratownik medyczny. Dzieci uzyskały wiele wiadomości na temat udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrażających zdrowiu. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć sprzęt medyczny stosowany w ambulansie, uczyły się, jak wykonuje się masaż serca i zapamiętywały numer telefonu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz tekst zgłoszenia telefonicznego. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Zdobyta wiedza sprawiła że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”.

2014.09.30 Rekord Guinnessa

Rekord Guinnessa w liczbie osób jednocześnie szczotkujących zęby od 30 września 2014 r. należy do Polski. W całym kraju w biciu rekordu wzięło udział ponad 250 tys. przedszkolaków, które o godzinie 12:00 szczotkowały zęby przez dwie minuty. W wydarzeniu tym brały udział także nasze przedszkolaki. Rekord ustanowiły dzieci zebrane w polskich przedszkolach (ok. 4 tys.) w całym kraju oraz w kilku galeriach handlowych. Biciu rekordu przyglądali się komisarze Rekordu Guinnessa. Do tej pory rekord należał do mieszkańców Indii, którzy ustanowili go 7 lat temu. Wtedy to zęby szorowało w 380 miejscach w sumie 170 tys. osób. Wydarzenie zorganizowała Akademia Aquafresh.

2014.06.13 V Działanie - bajka muzyczna

W dniu 13.06.2014 r. w odbyło się V Działanie w ramach mikroprojektu: „Polsko-Czeskie Słuchanie, Śpiewanie i Granie”. Była to Bajka Muzyczna „ W Tajemniczej Krainie Krasnali” w wykonaniu Teatru Muzycznego „Duduś” z Łodzi. Przedstawieniu towarzyszyły błyskotliwe i zabawne dialogi, a znani bohaterowie wzbudzali ogromne emocje u dzieci. Przedstawienie podobało się dzieciom, ponieważ mogły w nim brać czynny udział. Aktorzy zapraszali przedszkolaków na scenę, prosząc o pomoc, rady, wskazówki i podpowiedzi. Dzieci czuły, że bez ich pomocy główny bohater by sobie nie poradził. Przedstawienie było pogodne i wesołe, pełne śpiewu, tańca i ruchu scenicznego.

2014.06.06 Teatr Banialuka

6 czerwca 2014 r. przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do Teatru Banialuka w Bielsku - Białej na przedstawienie pt. "Tymoteusz wśród ptaków" Była to zaskakująca historia Misia, który pewnego dnia postanawiał zaopiekować się porzuconym… kukułczym jajkiem. Ten szalony pomysł spowodował szereg zabawnych przygód z udziałem jego statecznego taty, rozśpiewanych ptasich przyjaciół i podstępnego lisa. Perypetie bohaterów ułożyły się w zabawną, ale i pouczającą historię o istocie rodzicielskiej miłości. Inscenizacja z wielobarwną scenografią i klimatyczną muzyką wywołała uśmiech na twarzach dzieci.

2014.05.31 IV Działanie - wizyta w Operze Śląskiej

W dniu 31.05.2014 r. odbyło się IV działanie w ramach mikroprojektu "Polsko - Czeskie Słuchanie, śpiewanie i Granie". Dzieci odwiedziły Operę Śląska w Bytomiu, gdzie oglądały spektakl "Kopciuszek" - libretto na motywach baśni Charlesa Perraulta w choreografii Anny Majer. Spektakl w całkowicie nowej odsłonie, oryginalnej oprawie scenograficznej, intrygujących kostiumach, układach choreograficznych łączących taniec klasyczny ze współczesnym. Nowa, opowiedziana językiem tańca historia Kopciuszka, dzieje się w czasach nam współczesnych, a jej tytułowa bohaterka okazała się zwykłą dziewczyną, która tak jak i kiedyś tak i dziś miała marzenia. Działanie IV odbyło się w ramach: Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa Przekraczamy Granice. W działaniu: – 32 dzieci polskich i 4 nauczycieli polskich z Przedszkola w Syryni – 20 dzieci czeskich i 2 nauczycieli czeskich z Przedszkola w Hlučinie – tłumacz

2014.05.12 Wizyta w Szkole Muzycznej w Gliwicach

12 maja najstarsi wychowankowie naszego Przedszkola uczestniczyli w Koncercie Muzyki Klasycznej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach. Program Koncertu: organizacja i prowadzenie: mgr Dorota Zawada akompaniament: mgr Michał Goławski 1. Paweł Solski - fortepian P. Harve - Rumba Toccata 2. Katarzyna Nowicka - flet J. Andersen - Dix marceaux 3. Aleksandra Owczarek - skrzypce N. Paganini - Wariacje "karnawał wenecki' 4. mgr Michał Oślizlok ( pedagog PSM) - wiolonczela Taniec Chłopski 5. Agata Stefanowicz - wibrafon M. Glentworth - Blues for Gilbert 6. Ewelina Sobczuk ( studentka AM w Katowicach) - sopran W. Lutoslawski - pieśń "Pan Tralaliński" G. Bacewicz - pieśń "Sroczka" 7. Tomasz Skowronek - puzon Van der Cook - "Garnet" 8. Kacper Skolik - marimba "Macedonia" Dyrekcja i Nauczyciele Przedszkola w Syryni składają szczególne podziękowania: Panu prof. Janowi Ballarinowi, Dyrektorowi Szkoły Muzycznej Panu mgr Bogusławowi Pietrzakowi oraz kierownikowi sekcji przedmiotów ogólnomuzycznych Pani mgr Dorocie Zawadzie za zorganizowanie koncertu.

2014.05.08 Gminny Turniej Tańca

8 maja 2014r. w ramach innowacji pedagogicznej odbył się I Gminny Turniej Tańca "Mały mistrz parkietu", w ktorym wzięło udział 20 uczestników w kategorii grupowej i solowej. Uczestnikami były dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Gminy Lubomia. Umiejętności małych artystów oceniało jury: - Pani Lucyna Kurzydem - prowadząca "Studio Tańca i Ruchu Efect" w Lubomi, - Pan Leszek Bizoń - sekretarz Gminy Lubomia, - Pan Krzysztof Wiśniewski - prowadzący Studio Tańca Towarzyskiego "Tańczymy zawsze razem" z Rybnika. Pomysłodawczynią i koordynatorem turnieju tanecznego była Pani Bożena Matyjas. Nasze przedszkolaki w kategorii przedszkole zajęły: I miejsce - GUMISIE w tańcu disco, prowadzone przez Panią Alicje Niewolską II miejsce - KRASNOLUDKI w tańcu country prowadzone przez Panią Monikę Szymiczek wyróżnienie III stopnia - PRZYJACIELE KUBUSIA PUCHATKA w tańcu samba prowadzone przez Panią Lidię Zielonka

2014.04.30 Wizyta Teatru Marionetka

W dniu 30 kwietnia w naszym Przedszkolu gościlismy aktorów z Teatru Marionetka, którzy wystawili dla naszych podopiecznych spektakl o charakterze edukacji ekologicznej związanej z segergacją odpadów pt. "Wilekie psotki małej Dorotki". Aktorzy nawiązali bliski kontakt z przedszkolakami, zapraszając je na scenę i zadając pytania z dziedziny ekologii i zasad segregacji odpadów. Ożywiona reakcja dzieci wskazywała na duże zainteresowanie przedstawieniem.

2014.04.28 III Działanie zajęcia i zabawy

W dniu 28.04.2014 r. odbyło się w Przedszkolu w Hluczinie III działanie w ramach mikroprojektu "Polsko - Czeskie Słuchanie, Śpiewanie i Granie". Były to zajęcia i zabawy edukacyjno - muzyczno - ruchowo - instrumentalne" połączone z konkursem piosenki pod hasłem "Bliskie spotkanie z muzyką". Zajęcia i zabawy prowadzili muzycy z Agencji Artystycznej Pawła Sobika. Podczas zabaw i zajęć dzieci wykorzystali instrumenty perkusyjne zakupione w ramach mikroprojektu współfinansowanego ze środków unijnych. Wysłuchały też koncertu na klarnecie. Uczestnikami było: 32 dzieci i 4 nauczycieli z Przedszkola w Syryni, 20 dzieci i 2 nauczycieli z Przedszkola w Hluczinie oraz tlumacz.

2014.03.10 Działanie II

W dniu 10.03.2014 r. odbyło się II Działanie w ramach mikroprojektu: „Polsko-Czeskie, Słuchanie, Śpiewanie i Granie”. Działanie II odbywa się w ramach: Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa Przekraczamy Granice. Było to wycieczka do Katowic gdzie przedszkolaki uczestniczyły w koncercie „ F jak flet i fagot” organizowanym przez Filharmonię Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach Koncert odbył się w Audytorium w starym Budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice W wycieczce uczestniczyło 32 dzieci polskich i 4 nauczycieli polskich z Przedszkola w Syryni oraz 20 dzieci czeskich i 2 nauczycieli czeskich z Przedszkola w Hlučinie. Poza tym przedszkolaki dzięki uprzejmości pracowników Biblioteki Śląskiej miały możliwość zwiedzenia Biblioteki, zobaczenia wystawy Pana Bartłomieja Skawskiego „W moich oczach widzisz duszę”.

2014.03.04 Koncert muzyczny

Koncert muzyczny w przedszkolu pt. „Wiosenne przebudzenie/ kontrabas" - największy instrument smyczkowy, zabawa z instrumentem

2014.02.27 Działanie I

W dniu 27.02.2014 r. o godzinie 17:30 w naszym Przedszkolu odbyło się I Działanie w ramach mikroprojektu: „Polsko-Czeskie, Słuchanie, Śpiewanie i Granie” Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska.Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa Przekraczamy Granice. Było to spotkanie szkoleniowo – warsztatowe pod hasłem „Twórcza aktywność muzyczna dzieci” połączone z demonstracją instrumentów perkusyjnych. Tematem spotkania było ukazanie różnorodnych możliwości i form pracy z dziećmi na zajęciach umuzykalniających z użyciem różnorodnych instrumentów; ukazanie nauczycielom sposobów zachęcania dziecka do słuchania muzyki, śpiewania, tworzenia łatwych melodii oraz rozbudzanie ich zainteresowań muzycznych. Zajęcia poprowadziła Pani dr Kornelia Solich nauczyciel akademicki PWSZ w Raciborzu W spotkaniu uczestniczyło 7 nauczycieli polskich z Przedszkola w Syryni oraz 8 nauczycieli czeskich z Przedszkola w Hlučinie.

2014.02.05 Karnawałowe rytmy świata/trąbka

05.02.2014 r. w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny pt. „Karnawałowe rytmy świata/trąbka” – muzyka taneczna z różnych stron świata. Wszystkie bawili się znakomicie.