O sołectwie

003

Syrynia (niem. Syrin) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Na terenie tej miejscowości w okolicach kolonii Szpluchów i Dąbrowy (miejsce potocznie nazywane Czajką) ma powstać nowa miejscowość Nowe Nieboczowy, która będzie odtworzoniem zlikwidowanej wsi Nieboczowy.

Gmina Lubomia leży w dolinie rzeki Odry w południowo-zachodniej części ziemi rybnicko-wodzisławskiej.
Graniczy z gminami Gorzyce, Kornowac, Racibórz, Krzyżanowice i Wodzisław Śląski. Obszar administracyjny gminy jest stworzony w miejscu o szczególnych walorach fizjograficznych, ponieważ dzieli go na dwie części granica dwóch prowincji Niżu Środkowopolskiego z Kotliną Raciborską i Wyżyny Śląskiej z Płaskowyżem Rybnickim. Granica ta jest w terenie wyraźnie zaznaczona, przebiega w kierunku północnopołudniowym i stanowi atrakcję krajobrazową i turystyczną. Najwyżej położone miejsce w gminie to wzniesienie o wysokości 294,2 m n.p.m znajduje się w lesie zwanym Uroczyskiem Grabówką, a najniższym miejscem jest tafla wody w wyrobisku położonym w Nieboczowach 179, 2 m p.p.m.

Klimat jest wypadkową wpływów klimatu atlantyckiego kontynentalnego oraz śródziemnomorskiego. Jest on związany z położeniem gminy u „wylotu” Bramy Morawskiej przez którą wpływają ciepłe i wilgotne masy
powietrza. Obszar gminy Lubomia jest częścią najcieplejszej strefy Polski, toteż klimat jest tu dość łagodny.

Ludność Syryni to 3076 mieszkańców. (Dane z roku 2005)

Informacje na podstawie:
„Charakterystyka Gminy Lubomia”
Jan Buczek
Uniwersytet Opolski

 

Sołtys
Antoni Pawełek

Bukowska 72a
44-361 Syrynia,
tel. 506 103 590
email: soltys@syrynia.net

Rada sołecka
Członkami Rady Sołeckiej w Syryni są:

Kurzydym Edward
Wieczorek Janusz
Szczepka Janusz
Ryszka Marek
Kozieł Krystyna
Kuźnik Andrzej
Jańczyk Krzysztof
Kasparek Anna
Ryborz Lucjan
Krakowczyk Józef

Comments are closed