Lokalne „Muzeum”

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia dzięki staraniom nauczycielki ówczesnej szkoły podstawowej P. Ireny Musioł powstała szkolna izba pamięci. Ulokowano w niej wszystkie eksponaty, które udało się jej przez lata zgromadzić. Lokalna społeczność chętnie oddawała jej cenne przedmioty, licząc że to uchroni je od zapomnienia.

Wśród zbiorów muzealnych już wówczas znalazło się wiele przedmiotów codziennego użytku, meble, narzędzia rolnicze, mundury, stroje codzienne i wyjściowe, a także niezliczona ilość zdjęć. Z czasem jednak pomieszczenia muzealne okazały się zbyt małe dla wciąż rozrastającej się kolekcji.

Z pomysłem stworzenia nowej lokalizacji dla muzeum mierzono się już od kilkunastu lat. Impulsem do podjęcia wyzwania okazał się nadchodzący jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia obecnego budynku szkolnego. Dyrekcja Zespółu Szkół Ogólnokształcących w Syryni częściowo własnym sumptem, ale przede wszystkim dzięki ofiarnemu wsparciu sponsorów wygospodarowała i zaadaptowała nowe pomieszczenie na siedzibę muzeum.

Adres Muzeum:

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Syryni
ul. Powstańców Śl. 26
44 – 361 Syrynia
Tel. 32 451 73 53
E – mail: zsosyrynia@wp.pl

Comments are closed